Dr. sc. Vladimir Cviljušac osvojio je nagradu za najbolju inovaciju godine 2022.

Hrvatska zajednica inovatora dodijelila je nagrade “Inovacija godine” za 2022. godinu. Dodjela se održala u Ministarstvu poljoprivrede, 12.07.2023. Nagrade su dodijeljene u 4 kategorije za kalendarsku godinu 2022, a sve nagrađene inovacije su već tražene na domaćem i međunarodnom tržištu. Nagradu za najbolju inovaciju godine 2022. u kategoriji koja se dodjeljuje pojedincu ili timu unutar javne ustanove osvojio je Grafički fakultet Sveučilišta u Zagrebu za inovaciju “Primjena tiskanih računalno generiranih holograma kao sigurnosnih elemenata”, autora dr. sc. Vladimira Cviljušca.

Kratki opis inovacije “Primjena tiskanih računalno generiranih holograma kao sigurnosnih elemenata”: Inovacija je u algoritmu za računalno generiranje holograma i izradu priprema za tisak u korelaciji s parametrima proizvodnih tiskarskih tehnika. Time omogućava brzu i jeftinu proizvodnju jedinstvenih računalno generiranih holograma koji imaju široku primjenu u zaštitnom tisku. Konačni proizvod, sigurnosni element ne temelji se samo na hologramskoj difrakcijskoj rešetki. Umjesto toga, inovacija nudi sinergiju tri sigurnosna elementa; računalnu manipulaciju objektima i kompoziciju holo-blokova u svrhu postizanja velikog broja kombinacija; progresivnu binarizaciju, koja se koristi za utiskivanje slike na površinu holograma i povezivanje ulaznih parametara algoritma s parametrima korištene tehnike tiska. Sve to jača sigurnost uz očuvanje mogućnosti ispisa po niskoj cijeni na standardnim komercijalnim strojevima.

Pogledajte više na sljedećim linkovima: